Prípadové štúdie
Peter Moravčík
22 apríla, 2023
5 min.
AI:Dental logo

Projekt AI:Dental je príkladom úspešnej spolupráce medzi odborníkmi z oblasti zubného lekárstva a IT. Tento projekt ukazuje, ako môže AI pomôcť ľuďom nielen v oblasti vzdelávania, ale aj v oblasti zdravotnej starostlivosti

Lucia Pašková a MUDr. Pavol Andel sú spoluzakladatelia Curaprox na Slovensku, spoločnosti, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou produktov pre ústnu hygienu. Na základe 17-ročnej spolupráce so študentmi zubného lekárstva zistili, že študenti nevedia správne čítať zubné röntgeny. Preto dostali nápad, že spravia softvérový program s využitím umelej inteligencie (AI), ktorý by ich to naučil. Najdôležitejšie bolo nájsť správnu kooperáciu medzi lekármi a IT odborníkmi.

 

Aston ITM dokázal vo veľmi krátkom čase prísť k výsledku, ktorý oživil projekt a nadchol zakladateľov.

 

Prvým výsledkom našej spolupráce bola mobilná aplikácia pre študentov a začínajúcich zubných lekárov/lekárky. Aplikácia umožňuje študentom a začínajúcim zubným lekárom/lekárkam trénovať svoje schopnosti čítať röntgenové snímky zubov. Obsahuje databázu viac ako 1000 snímok s rôznymi typmi zubných vád a zároveň poskytuje používateľom spätnú väzbu o ich pokroku v učení. Aplikácia tiež ponúka možnosť porovnať svoje výsledky s ostatnými používateľmi.

AI:Dental referencia Lucia Paskova

Software aj pre profesionálov

Ďalšou pridanou hodnotou spoločnej spolupráce je časť riešenia AI:Dental určená pre profesionálnych doktorov. Jedná sa o funkcionalitu nazývanú „ďalšie oči“ alebo „“Second opinion“. Jedná sa o automatickú anotáciu snímok zubných vád na röntgenových snímkach prostredníctvom AI. Táto pomáha doktorom šetriť ich čas, keďže po nahratí snímky identifikuje: primárny a sekundárny zubný kaz, periapikálne lézie, problémy s koreňovou výplňou, problematické zuby atď.

aston referencia AIdental

AI:Dental tak prináša pridanú hodnotu študentom, stomatológom aj pacientom.

gfx_quotes

„Aston si hneď zobral projekt za svoj. Dokonca, aj keď sme my váhali, boli schopní udržať tempo a napredovať. Vážim si ich nadšenie, entuziazmus a profesionalitu.“

Lucia Pašková, CEO
AI:Dental

Pozrite si video a dozviete sa viac o našej spolupráci: