Články
Lukáš Uhrík
8 novembra, 2022
5 min.

Poznáte ten pocit, keď prepínate v hlave z jednej témy na druhú? Skákanie medzi úlohami alebo klasické „furt dačo“. Na konci takého dňa si neviem zodpovedať otázku, čo sa mi vlastne dnes podarilo. Taký deň volám “čalamáda deň”. Údajne je prepínanie kontextu najhoršia vec, čo môžeme náš mozog naučiť. Nedokáže sa potom plne sústrediť a nedostane sa tak do stavu tzv. hlbokej práce, kedy si ju najviac užívame. Čo s tým? Pomáha zamerať sa na to najdôležitejšie. Na to, čo prináša hodnotu a to dotiahnuť do konca.

Všetko vyššie popísané sa môže diať aj na úrovni firmy. Potrebujeme vedieť, čo predstavuje hodnotu pre firmu, čiže to, čo jej pomôže priblížiť sa k firemnej vízii. Aby sme z približovania nerobili “čalamádu”, používame na to efektívny nástroj. 

OKRs – Objectives & Key Results.

Je to nástroj na systematické exekuovanie vízie prostredníctvom cieľov. Cieľov, ktoré predstavujú malé kroky na ceste za víziou. Aj tento nástroj je potrebné naučiť sa používať. My sme pri učení prišli k postrehom, ktoré môžu pomôcť aj vám s jeho implementáciou:

  1. Začnite v malom. My sme začali s pilotným tímom, ktorý bol ochotný experimentovať. V tomto tíme sme sa zoznámili s OKRs v praxi, čo nám zároveň umožnilo lepšie pochopiť teóriu. Postupne zapájajte aj ostatné tímy vo firme. Predítete tým odporu voči celému frameworku, čo by vám mohlo nabúrať naplnenie cieľa. Radšej teda pozvoľna.

 

  1. Začnite s mentorom. Ukáže vám cestu aj best practice. Nemusíte hneď chápať celú teóriu a nebudete to mať náročné s implementáciou. My sme túto skratku využili a bolo to naozaj efektívne. Je to podobné ako učiť sa lyžovať sám alebo s inštruktorom. Výsledky sa dostavia rýchlejšie.

 

  1. Nastavte si pravidelné fixné meetingy aspoň na pol roka dopredu, aby sa vám aktívna práca s cieľmi nerozpadla, napríklad počas prázdnin.

 

  1. Pri tvorbe cieľov myslite na to, že menej je viac. Nesnažte sa pokryť všetko a všetkých. Zamerajte sa na to najdôležitejšie.

A ešte jedno naše ponaučenie pre fázu brainstormingu cieľov:

Zistili sme, že keď pracujeme vo veľkej skupine, brainstorming cieľov trvá veľmi dlho a môže byť neefektívny. Preto sme sa rozhodli skupinu zmenšiť len na tých, ktorých baví stanovovať ciele a nasmerovať tím. Následne sme ciele odprezentovali ostatným a dali im možnosť vyjadriť svoj názor.

Nejaké skúsenosti už teda máme. Ak by ste chceli, radi zazdieľame aj ďalšie. Určite nie sme sami, kto sa OKRs učí.